Vali teema

Elustamine

Elustada on vaja, kui inimene on teadvuseta, tema hingamine on agonaalne (üksikud kramplikud sissehingamised) või puudub sootuks ja pulssi ei ole tunda. Elustamine on efektiivne kliinilise surma korral. Kliiniline surm kestab 5 minutit, kuid pikeneb madalatel temperatuuridel, näiteks külmas keskkonnas ja jäises vees. Õige elustamine pikendab kliinilise surma kestust kuni 40 minutini. Alla 15-kraadise temperatuuri korral võib elustada kuni üks tund.

Elustamise ABC

Elustamise vahekord on 2 hingamist ja 30 südamemassaaži. Kui abistaja on väike või/ja kiirabibaas on kaugel, elusta vahekorras 2 : 15, nii jaksad kauem elustada.

A) Ava hingamisteed

Aseta kannatanu selili põrandale (ära pane pea alla patja vm, mis tõstaks pead) ja pane tema turja alla padi, kott vm ese. Pane üks käsi kannatanu lõua alla ja teine laubale ning lükka kannatanu pea laubal asetseva käega maksimaalselt kuklasse, teise käega kergita alalõuga ülespoole.

359

Pane oma käsi kannatanu ülakõhule, ainult nii saad aru, kas ta hingab. Kui kannatanu hakkab hingamisteede avamise järel hingama, pane ta küliliasendisse.

363

B) Kunstlik hingamine

Aseta üks käsi kannatanu laubale, teine lõua alla ja lükka tema pea kergelt kuklasse. Laubal oleva käe sõrmedega suru kinni ninasõõrmed. Pane oma suu tihedalt ümber kannatanu suu nii, et ka tema suunurgad oleksid kinni.

Puhu oma hingeõhk kannatanu suhu ja lase tal endal välja hingata. Korda sissepuhumist teist korda. Kontrolli igal sissehingamisel, kas kannatanu rindkere liigub.

375

Pärast kahte õnnestunud sissehingamist kontrolli nelja sõrmega pulssi kannatanu kaelal kõrisõlme kõrgusel kas paremal või vasakul vähemalt 10 sekundi jooksul. Juhul, kui pulss puudub, alusta kaudset südamemassaaži. Kui pulssi on tunda, aga kannatanu ei hinga veel, jätka kunstliku hingamise tegemist 12–14 korda minutis). Kui kannatanu hingamine taastub, pane ta küliliasendisse.

Võõraste inimeste elustamisel kasuta spetsiaalset hingamiskilet, mis aitab vältida haiguste edasikandumist.

371

C) Südamemassaaž

  • Kaudsel südamemassaažil vajutatakse süda rinnaku ja selgroo vahele.
  • ole kannatanu kohal ja pane käed tema rinnaku keskele rinnanibude kõrgusel;
  • vajuta sirgete kätega rinnakule nii, et see vajuks 5–6 cm. Vajuta 30 korda sagedusega, mis vastab 90–100 korrale minutis.
366

Jätka kunstliku hingamise ja südamemassaaži tegemist, kuni kannatanu hakkab ise hingama ning tema pulssi on tunda, või kiirabi saabumiseni.